Borstkankervereniging stuurt brief over toegang tot borstkankermedicatie aan minister Hermans

Onlangs werkte Borstkankervereniging Nederland mee aan een uitzending van het televisieprogramma Kassa. Het ging over de toegang tot het middel Enhertu, dat voor sommige borstkankerpatiënten in Nederland niet beschikbaar is. Jolie, een jonge vrouw, vertelde er in die uitzending over. 

Enhertu is een medicijn voor mensen met uitgezaaide borstkanker die niet meer te opereren is, met weinig HER2-eiwit (HER2-low of HER2-ultralow). Het middel werd in 2023 goedgekeurd door de European Medicines Agency en is inmiddels beschikbaar in 26 Europese landen. Maar in Nederland blijft toegang uit. In november 2025 liet de toenmalige minister van VWS ons weten dat het middel voorlopig niet in het verzekerde pakket zou komen, omdat de prijsonderhandelingen tussen het ministerie en de fabrikant vastliepen. We schreven daar toen al over op onze website. 

Niet acceptabel

Voor Borstkankervereniging Nederland is dit onacceptabel. Daarom hebben wij een dringende brief gestuurd aan minister Hermans. In deze brief vragen wij haar om zo snel mogelijk tot een oplossing te komen, bijvoorbeeld via tijdelijke toelating of een overbruggingsregeling, terwijl onderhandelingen over de prijs doorgaan.

Toenemende ongelijkheid

Wij maken ons zorgen over de gevolgen. Allereerst: patiënten zijn wanhopig en zoeken allerlei wegen om tóch het medicijn te kunnen verkrijgen. Maar dat moeten ze dan zelf betalen én de behandelingen kunnen niet in Nederland plaatsvinden. Daarmee wordt toegang tot zorg steeds vaker een kwestie van financiële mogelijkheden. Of mensen moeten in staat zijn om een crowdfunding op te zetten. Daarnaast zien we dat Nederland achterop raakt in Europa. Waar andere landen nieuwe behandelingen sneller beschikbaar maken, wachten Nederlandse patiënten gemiddeld honderden dagen. Dit is tijd die patiënten met uitgezaaide borstkanker niet hebben. En er is nóg een bijkomend gevolg: Nederland verliest aantrekkingskracht voor klinisch geneesmiddelenonderzoek. Farmaceutische bedrijven kiezen voor landen waar de behandelpraktijk aansluit bij de Europese standaard. Als Nederland structureel achteropraakt, worden er minder studies hier uitgevoerd — en verliezen patiënten ook toegang tot toekomstige behandelingen via klinische trials.

In onze brief aan minister Hermans doen we de dringende oproep om tot een oplossing te komen en ervoor te zorgen dat patiënten wél toegang krijgen tot dit middel Enhertu. We houden je op de hoogte van de voortgang in dit dossier. 

Bericht gepubliceerd op 26 maart 2026

Steun
Pagina

Steun ons

Draag je Borstkankervereniging Nederland een warm hart toe? En wil je ons steunen? Dat kan. We zijn met alle vormen van hulp enorm blij!