Informatiebijeenkomsten in ziekenhuizen; een pilot
We horen vaak van patiënten dat ze pas thuis - ná het consult in het ziekenhuis - nog vragen hebben die ze niet gesteld hebben. Zoals: "Wat betekent deze behandeling voor mijn dagelijks leven?" "Hoe ga ik om met de gevolgen?" "Wat kan ik zelf doen?" "Waar kan mijn partner terecht met vragen?"
In een eerder onderzoek van NFK zei 26% van de (ex-)kankerpatiënten na de behandeling een 'zwart gat' te ervaren en gaf 32% aan niet te weten bij welke zorgverlener ze terechtkunnen met nieuwe klachten.
Daarom starten Borstkankervereniging Nederland, Patiëntenvereniging Hoofd-Hals en NFK een tweejarige pilot, financieel mogelijk gemaakt door KWF. Samen met ziekenhuizen organiseren we informatiebijeenkomsten voor mensen met en na kanker en hun naasten.
Meer ruimte voor vragen en ervaringen
In zo'n bijeenkomst is er meer tijd om vragen te stellen. Je ontmoet er andere patiënten met wie je ervaringen kunt delen en je kunt vragen stellen over jouw diagnose en behandeling en wat die betekenen voor je dagelijks leven. Welke onderwerpen aan bod komen bepalen we samen met het ziekenhuis, op basis van de behoeften van patiënten. Denk aan behandelingen en late gevolgen, maar ook aan leefstijl, herstel, werk of psychosociale ondersteuning.
Bij de bijeenkomsten komen medische kennis en ervaringsdeskundigheid samen. Zorgprofessionals delen hun deskundigheid en mensen die zelf borstkanker hebben meegemaakt vertellen vanuit eigen ervaring. Die combinatie biedt ruimte voor herkenning, verdieping en praktische informatie.
We kijken ook verder dan het ziekenhuis, want goede ondersteuning stopt niet bij de medische behandeling. Waar kunnen patiënten en naasten terecht voor lotgenotencontact, psychosociale ondersteuning of praktische hulp in de eigen regio? Zo versterken we de verbinding tussen formele en informele zorg.
Samen ontdekken wat werkt
Tijdens de pilot doen we samen met ziekenhuizen ervaring op. Wat hebben patiënten nodig? Welke onderwerpen zijn relevant? En hoe organiseren we de bijeenkomsten zo dat ze goed aansluiten bij de bestaande zorg en in de toekomst een vaste plek kunnen krijgen? De ervaringen gebruiken we om de aanpak verder te ontwikkelen, zodat ook andere ziekenhuizen en patiëntenorganisaties ermee aan de slag kunnen.
We zoeken nog ziekenhuizen die mee willen doen!
We zoeken ziekenhuizen die samen met ons een of meer informatiebijeenkomsten willen organiseren. We kijken graag samen welke onderwerpen relevant zijn, wie we erbij kunnen betrekken en hoe we de bijeenkomst praktisch inrichten.
Werk je in een ziekenhuis en lijkt meedoen je interessant? Stuur een bericht naar info@borstkanker.nl onder vermelding van 'Informatiebijeenkomsten ziekenhuis'. We maken graag kennis en verkennen samen wat er in jouw ziekenhuis mogelijk is.
We zoeken ziekenhuizen die samen met ons een of meer informatiebijeenkomsten willen organiseren. We kijken graag samen welke onderwerpen relevant zijn, wie we erbij kunnen betrekken en hoe we de bijeenkomst praktisch inrichten.
Voor jou waardevol?
Ben jij patiënt of naaste en zou je zo'n bijeenkomst in jouw ziekenhuis waardevol vinden? Breng dit initiatief dan gerust onder de aandacht van je behandelteam.
Gepubliceerd op 4 november 2026